Joukkorahoitus sai lentävän lähdön – yhdistyksestä vuoden tapanilalainen!

Kylätilaprojektin joukkorahoitushanke sai lentävän lähdön, kun sää helli Mosa Herää -kyläjuhlia sunnuntaina 6.5.2018 ja paikalle saapuneet pari tuhatta ihmistä osallistuivat projektin varainkeruuseen isoin joukoin. Samassa yhteydessä yhdistys sai arvokkaan tunnustuksen, kun Tapanila-Seura luovutti Tapanilan kylätila ry:lle vuoden tapanilalainen -kunniakirjan.

Yhdistys julkaisi sunnuntaina joukkorahoitushankkeen, jossa kerätään pääomaa alakoulurakennuksen kunnostuskustannuksiin. Joukkorahoitus lähti hienosti liikkeelle ja eri kannatusmaksuin kertyi yhdistykselle sunnuntain aikana jo yli 3 500 euroa. Rahoituksen hankinta jatkuu seuraavien viikkojen ja kuukausien ajan. Minimitavoitteena on kerätä 10 000 euron pääoma, joka käytetään kuluihin, joita talkoilla ja lahjoituksilla on hankalaa kattaa, mm. erilaisiin materiaali- ja varustehankintoihin ja viranomaismaksuihin. Joukkorahoitukseen voi osallistu mm. alkoulun www-sivuilla, osoitteessa: alakoulu.fi/joukkorahoitus/

Kylätilayhdistyksen puheenjohtaja Seppo Siika-aho vastaanotti tunnustuksen jonka luovutti asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen sekä Tapanialn-Seuran puheenjohtaja Tarja Koskela

Itse Mosa Herää -tapahtumassa kylätilayhdistys oli mukana näkyvästi. Tapanilan torin palkitsemisen, puheenvuoron ja oman esittelypisteen lisäksi koko Alakoulun piha oli valjastettu tapahtumalle. Koululla oli avoimet ovet, Tapanilan oma kuoro Mosan ääni esiintyi, lapsille oli ohjelmaa askartelun, pomppulinnan ja keppariradan muodossa. Tämän lisäksi paikalla oli viisi REKO-kauppiasta, jotka möivät omia lähiruokatuotteitaan sekä lasten itse järjestämiä myyntipisteitä.

Mosan ääni esiintyi alakoululle sunnuntaina kauniissa kevätsäässä (kuva: Hanna-Kaisa Siimes)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *